سی آکواریم سنگاپور، سفری هیجان انگیز به زندگی موجودات آبزی

سی آکواریوم، نام آکواریوم بزرگی در سنگاپور است که این فرصت را برای بازدیدکنندگان به وجود می‌آورد تا علاوه بر استفاده از موزه و بخش شبیه‌سازی آن، از نزدیک از گونه‌های متنوع و بی‌شمارش نیز دیدن کنند.

@readmore@

«آکواریوم آسیای جنوب شرقی» که آن را به اختصار «سی آکواریوم» (S.E.A. Aquarium) می‌نامند، در سال 2012 تأسیس شده است و بیش از 800 گونه‌ی مختلف از 100,000 موجودات دریایی از سراسر دنیا را دربرمی‌گیرد. سی آکواریوم هم از لحاظ وسعت و هم تنوع آبزیان، عنوان بزرگ‌ترین آکواریوم جهان را بین سال‌های 2012 تا 2014 به خودش اختصاص داده بود که بعد از آن، این عنوان به آکواریوم «چیملانگ» (Chimelong Ocean Kingdom) در چین تعلق گرفت. این جاذبه‌ی گردشگری پرطرفدار، در جزیره‌ی سنتوزا قرار دارد و در همان 5 ماه اول افتتاحیه‌اش توانست حدود یک میلیون نفر بازدیدکننده را به سمت سنگاپور جذب کند. کنار تمام مخزن‌های آن، توضیحات لازم درمورد موجودات این آکواریوم داده شده تا بازدیدکنندگان با خصوصیات آن‌ها بیشتر آشنا شوند.

در سی آکواریوم، حیوانات بر اساس منطقه‌ی جغرافیایی که به آن تعلق دارند، در 10 زیستگاه گوناگون جای داده شده‌اند. همچنین مخزن‌های آب و آکواریوم‌های زیادی را در این مکان قرار گرفته‌اند؛ اما جذابیت‌های آن فقط به همین موارد محدود نمی‌شود. در این آکواریوم می‌توانید موجودات آبزی را از نزدیک تماشا کنید. برای مثال، بچه‌ها در کتاب‌های مدرسه‌شان می‌خوانند که ستاره‌ی دریایی، پوستی محکم مثل سنگ دارد؛ اما در سی آکواریوم می‌توانند پوست ستاره‌ی دریایی را خودشان لمس و سختی آن را خودشان حس کنند. با اینکه چند سال از تأسیس این آکواریوم می‌گذرد، هنوز هم در بیشتر اوقات شلوغ است. البته راهنماهای آن به خوبی به همه چیز رسیدگی می‌کنند و حواسشان هست تا همه‎‌ی بازدیدکنندگان بتوانند اوقات خوشی را در این مکان داشته باشند.

تمام زیستگاه‌ها و قسمت‌های مختلف سی آکواریوم بسیار سرگرم‌کننده و تماشایی است؛ به طوری که گاهی اوقات آنقدر غرق در محیط اطرافتان می‌شوید که احساس می‌کنید به اعماق اقیانوس رفته‌اید و دوست دارید ساعت‌ها بنشینید و مسیر حرکت ماهی‌ها را دنبال کنید و حتی ممکن است یادتان برود روی خشکی ایستاده‌اید و در حال تماشای حیات دریایی هستید. این آکواریوم از ساعت 10 صبح تا 7 بعد از ظهر فعالیت دارد و می‌توانید از نیم ساعت زودتر به تهیه‌ی بلیت اقدام کنید. شلوغ بودن مقاصد گردشگری پرطرفدار، امری عادی است؛ بنابراین با توجه به صف‌های طولانی ورودی سی آکواریوم، شاید بهتر باشد حداقل 3 ساعت را برای بازدید از آن در نظر بگیرید. مسیرهای داخل این آکواریوم مستقیم هستند و نیازی نیست نگران گم کردن راه باشید.

از جمله قسمت‌های هیجان‌انگیز سی آکواریوم، بخش کوسه‌های آن است که اگر شجاع باشید می‌توانید با لباس غواصی، داخل مخزن آب شوید و از نزدیک با آن‌ها شنا کنید. بعد از آن به سراغ مارماهی‌های رنگین بروید و ببینید که چگونه بدون باله حرکت می‌کنند. راهتان را ادامه بدهید تا به آبسنگ‌های مرجانی رنگارنگ و زیستگاه حیوانات دریای آزاد برسید. آکواریوم سرتاسری بخش دریای آزاد آن، از کف تا سقف کشیده شده و شما را به یاد آکواریوم‌های نسخه‌های قدیمی ویندوز می‌اندازد! آبزیان گوناگونی از جمله اره ماهی، کوسه پرستار و سفره ماهی دیو و خیلی موجودات دیگر در این قسمت زندگی می‌کنند. یادتان باشد که بعضی از این حیوانات، مهارت بالایی در پنهان کردن خودشان دارند. بنابراین سرسری از آن نگذرید و سعی کنید تک تکشان را زیر نظر بگیرید و نوعشان را حدس بزنید.

در حالت عادی، بدون مهارت و تجهیزات کامل نمی‌توانیم به اعماق دریاها برویم و حتی ممکن است در مسیر با موجودات سمی روبه‌رو شویم. برای مثال، عروس دریایی جزو موجودات سمی به حساب می‌آید؛ اما در سی آکواریوم می‌توانید هرقدر که می‌خواهید به گونه‌های مختلف آن‌ها نزدیک شوید و مطمئن باشید که نیشتان نمی‌زنند. همچنین می‌توانید در قسمت «دیسکاوری تاچ پوول» (Discovery Touch Pool)، موجوداتی مثل ستاره‌ی دریایی و حلزون دریایی رو لمس کنید. البته طبیعی است که برای بردن دستتان به سمت آن‌ها شک داشته باشید؛ اما خیالتان راحت باشد؛ زیرا آن‌ها هم گاز نمی‌گیرند. معمولاً چندین نیمکت، روبه‌روی آکواریوم‌ها قرار دارند تا سر وقت، هر مقدار که می‌خواهید به تماشای حیات دریایی پیش رویتان مشغول شوید. همچنین بخشی برای کودکان ترتیب دیده‌اند که در آن‌جا می‌توانند اوریگامی آبزی مورد علاقه‌شان را بسازند. برای رفع خستگی و تجدید قوا نیز می‌توانید به رستوران سی آکواریوم بروید و در حین تماشای ماهی‌ها از آکواریوم، غذایتان را نوش جان کنید.

بازدیدتان از سی آکواریوم را با رفتن به موزه‌ی دریایی و «تئاتر تایفون» (Typhoon Theatre) به اتمام برسانید. در موزه می‌توانید از مجسمه‌های مومی شخصیت‌های تاریخی دیدن کنید. در تئاتر تایفون، صحنه‌ی گرفتار شدن کشتی در طوفان و غرق شدن آن را برایتان شبیه‌سازی می‌کنند. یادتان باشد که توضیحات غواص‌ها و غذا دادن به حیوانات، معمولاً عصرها انجام می‌شود. بنابراین بهتر است ساعت آن‌ها را بپرسید تا بتوانید در بهترین زمان در این مکان حاضر شوید. علاوه بر آن می‌توانید از سوغاتی فروشی‌های داخل این آکواریوم، برای خودتان یادگاری بخرید و اگر هنوز خسته نشده بودید، سری به پارک آبی «ادونچر کاو» (Adventure Cove Waterpark) بزنید که فاصله‌ی زیادی با سی آکواریوم ندارد و بسیار جذاب و سرگرم‌کننده است.