خیابان های معروف بوداپست

اگر عازم بوداپست هستید پیشنهاد می‌کنیم برای شناخت بهتر این شهر در برخی از خیابان‌های معروفش گردش کنید.

@readmore@

بوداپست، پایتخت زیبای مجارستان، خیابان‌ها و گذرگاه‌هایی دارد که ماجراجویی در آن‌ها می‌تواند تجربه‌ای بسیار متفاوت از گردشگری معمولی را برایتان رقم بزند. برای آن که بتوانید این جذابیت‌ها را از نزدیک لمس کنید، راهنمای حاضر را دنبال کرده و با این خیابان‌ها آشنا شوید.

خیابان واتسی
«خیابان واتسی» (Váci) یکی از شاهراه‌های اصلی پیاده رو در بوداپست بوده و از معروف‌ترین خیابان‌های مرکزی این شهر نیز به شمار می‌رود. می‌توانید در امتدادش تعداد زیادی رستوران و مغازه را پیدا کنید که با هدف خدمات رسانی به گردشگران فعالیت می‌کنند. حتی تماشای این ردیف کافه‌ها و مغازه‌ها تجربه‌ای دلچسب خواهد بود. خیابان واتسی در زمینه خرید هم شهرت و محبوبیت قابل توجهی دارد. از میان برندهای بین‌المللی معروفی که می‌توانید در اینجا پیدا کنید، باید به «زارا»، «H&M»، «منگو»، «سواروسکی»، «نایکی» یا «لاکوست» اشاره کنیم. این خیابان به «میدان وروشمارتی» (Vörösmarty) می‌رسد.

خیابان آندراشی
«خیابان آندراشی» (Andrassy) بلواری در بوداپست است که قدمتش به سال ۱۸۷۲ بازمی‌گردد. این بلوار «میدان ارژیبت» (Erzsébet) را به «واروشلیگت» (Városliget) پیوند می‌دهد. آندراشی با عمارت‌های نئو رنسانسی تماشایی و خانه‌های قدیمی با سردرها و طراحی داخلی‌های زیبا و ظریف احاطه شده است که در سال ۲۰۰۲ جزو میراث جهانی یونسکو دسته بندی شدند. این بلوار یکی از خیابان‌های اصلی خرید بوداپست هم محسوب می‌شود و کافه، رستوران، تئاتر، سفارت‌ خانه‌ها و بوتیک‌های لوکس متعددی را در خود جا داده است. از میان ساختمان‌های قابل توجه آن می‌توانیم به اپرا هاوس دولتی، مدرسه سابق باله، دانشگاه هنرهای زیبای مجارستان و موزه «فرنتس هوپ» (Ferenc Hopp) اشاره کنیم.

خیابان هالر
«خیابان هالر» (Haller) خیابانی اصلی در منطقه نهم بوداپست است. این خیابان، فرعی‌های قابل توجهی نیز دارد. نام اینجا را از خانواده هالر گرفتند که از نجیب زادگان باواریا بودند و در اوایل دوران مدرن در مجارستان زندگی می‌کردند. این خیابان ۱/۵ کیلومتری از «ناگیوَراد تیر» (Nagyvárad tér) به سمت دانوب امتداد می‌یابد. در یک طرف آن نیز پارک سر سبز هالر را خواهید یافت. بوته‌های سبز هرس شده‌ای که در امتداد پیاده رو کاشته شده‌اند از ویژگی‌های شناخته شده آن هستند. قسمت جنوبی هالر با ساختمان‌های اداری و شهرداری احاطه شده است و در قسمت شمالی بلوک‌های آپارتمانی از انواع مختلف را خواهید دید.

خیابان راکوتسی
«خیابان راکوتسی» (Rákóczi) یکی از شلوغ‌ترین شاهراه‌های بوداپست است. این خیابان در جهت شرقی-غربی از میان شهر عبور می‌کند. «خیابان هاتوانی» (Hatvani) که جد خیابان راکوتسی به حساب می‌آید، یک مسیر تجاری قرون وسطایی بود که از شرق دروازه شهر در پست آغاز می‌شد و به سمت شمال مجارستان می‌رفت. در قرن نوزدهم این جاده مهم و مهم‌تر شد و در سال ۱۸۸۴ آن را به سبکی جدید بازسازی کردند. در ابتدای قرن بیستم اینجا بعد از آندراشی یکی از مهم‌ترین خیابان‌های بوداپست بود. در سال ۱۹۰۶ هم نامش را به راکوتسی تغییر دادند. از میان ساختمان‌های مهم امتداد آن می‌توانیم به ایستگاه راه آهن «کلتی» (Keleti)، «آکادمی هنرهای نمایشی و فیلم بوداپست» و مرکز خرید «اوروپیوم» (Europeum) اشاره کنیم.