استفاده از وسایل حمل‌ و نقل عمومی در بلگراد

اگرچه وسایل حمل‌ونقل عمومی در بلگراد کمی فرسوده و کهنه به‌نظر می‌رسند، اما همچنان گزینه‌های خوبی برای گشت زدن در شهر محسوب شده و مسافران را به‌راحتی جابجا می‌کنند.

@readmore@

اگر یک چیز در مورد صرب‌ها وجود داشته باشد که عاشق آن شویم، خودداری آن‌ها در طفره رفتن است. با این ذهنیت، مستقیم به سراغ اصل مطلب رفته و به این موضوع اشاره می‌کنیم که وسایل حمل‌ونقل عمومی صربستان چیزی نیست که به‌طور مشخص بتوان در سراسر کشور به‌خوبی از آن‌ها استفاده کرد. اتوبوس‌ها، ترامواها و اتوبوس‌های برقی در پایتخت صربستان، بلگراد، بدترین نمونه‌ها در تمام قاره‌ی اروپا نیستند، اما قابلیت رقابت با گزینه‌های موجود در پراگ یا وین را نیز ندارند. با گفتن این حقیقت، به سراغ تشریح وسایل حمل‌ونقل عمومی در بلگراد و نحوه‌ی استفاده از آن‌ها می‌رویم.

نحوه پرداخت
به‌محض اینکه سوار بر یک اتوبوس برقی، تراموا یا اتوبوس معمولی در بلگراد شوید، متوجه می‌شوید که هیچ‌کسی برای گرفتن بلیط به‌منظور استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی به سراغ شما نخواهد آمد. تصور نکنید که قرار است به‌طور رایگان از این وسایل استفاده کنید، زیرا با این تصور درنهایت با جریمه روبه‌رو خواهید شد. مأموران بررسی‌کننده‌ی بلیط‌ها در همه‌جا حاضر هستند و اغلب اوقات به‌طور ناشناس و با لباس‌های عادی در میان مسافران تردد می‌کنند.

شما باید برای خرید بلیط به‌منظور استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی به سراغ یکی از باجه‌هایی بروید که در سراسر شهر وجود دارند و یک کارت اتوبوس یا باس پلاس (Bus Plus) تهیه کنید. به‌طور کلی مبلغ کسرشده از کارت شما به ازای مسافت طی‌شده خواهد بود و ۹۰ دقیقه طی مسیر با وسایل حمل‌ونقل عمومی حدود ۸۹ دینار صربستان هزینه در پی دارد. هر کارت ۲۵۰ دینار قیمت دارد و می‌توان آن را به میزان دلخواه شارژ کرد.

وقتی‌که سوار یک وسیله‌ی حمل‌ونقل می‌شوید، مطمئن شوید که کارت خود را بر روی دستگاه کارت‌خوان قرار داده‌اید و آن را تا زمان تأیید دستگاه نگه می‌دارید. مأموران بازرسی بلیط به روشنی این موضوع را برای مسافران توضیح خواهند داد. اگرچه استفاده از این دستگاه‌ها بسیار ساده است، اما بد نیست برای راحتی بیشتر و درک صحبت‌های آن‌ها، کمی هم از پیش زبان سیریلیک بیاموزید.

اتوبوس
اگر به‌دنبال استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی در بلگراد هستید، شانس سوار شدن بر اتوبوس‌های زردرنگی که اغلب اوقات در اطراف شهر حرکت می‌کنند بسیار زیاد است. این اتوبوس‌ها مسافران را از بلگراد جدید به کُنجارنیک (Konjarnik) برده و برمی‌گردانند. همان‌طور که انتظار می‌رود، این وسایل فرسوده هستند.

زلانی وناک (Zeleni Venac) قطب اصلی جابجایی شهر بوده و درست در بالای تپه و مجاورت ایستگاه مرکزی اتوبوس و راه‌آهن قرار دارد. نقشه‌ی خطوط اتوبوس‌رانی در وب‌سایت سازمان حمل‌ونقل عمومی آمده است، هرچند نیازی به گفتن نیست که این نقشه می‌توانست کمی بهتر ارائه شود.

علی‌رغم وجود کمی ناامیدی، استفاده از اتوبوس‌های بلگراد بسیار آسان است و می‌توان با این وسایل نقلیه به‌راحتی هرچه‌تمام‌تر از اطراف شهر دیدن کرد. تنها کافی است مطمئن شوید کرایه‌ی اتوبوس‌ها را پرداخت می‌کنید و در ساعات شلوغی سوار بر این وسایل نقلیه نمی‌شوید.

تراموا
بلگراد همچنین دارای خطوط تراموا است، هرچند اشاره به آن به‌عنوان خطوط کاملاً «گسترده» می‌تواند توهین به این واژه باشد. اولین خط در سال ۱۸۹۲ راه‌اندازی شد و این شبکه‌ی حمل‌ونقل تا زمان فروپاشی یوگسلاوی سابق آن‌چنان مورد توجه قرار نگرفت. ۱۱ خط تراموا در اطراف شهر کشیده شده است، هرچند نمی‌توان آن‌ها را به‌عنوان وسایل نقلیه‌ای حیاتی در شهر تلقی کرد.

خط شماره‌ی ۲ تراموا به دور بخش مرکزی شهر گردش می‌کند. به همین خاطر به‌طور غیررسمی به «دایره‌ی خط ۲» شهرت دارد و می‌تواند سرگرمی خوبی برای دور زدن در اطراف شهر قدیمی و تماشای جاذبه‌های آن از درون تراموا باشد.

اتوبوس برقی
آیا چیزی بهتر از اتوبوس‌های برقی قدیمی وجود دارد که خاطرات دوران سوسیالیسم را در ذهن ما زنده کند؟ پاسخ منفی است. اتوبوس‌های برقی بلگراد در اواخر دهه‌ی ۴۰ به خیابان‌ها آمدند و از آن زمان تا به امروز دستخوش تغییرات بسیار اندکی شده‌اند.

اتوبوس‌های برقی بلگراد در هفت خط در سراسر شهر فعالیت می‌کنند و به نظر می‌رسد که همه‌ی آن‌ها ابتدا به «میدان دانش‌آموز» شهر رفته و از آن‌ها به‌سوی مسیرهای تعیین‌شده می‌روند. با این‌حال، طرح‌هایی برای تبدیل این بخش از شهر به منطقه‌ی عابر پیاده وجود دارد؛ بنابراین به‌نظر می‌رسد که دوران این اتوبوس‌های برقی وفادار نیز رو به زوال است.

دیگر وسایل حمل و نقل
بلگراد همچنین دارای شماری از مینی‌بوس‌هایی است که در اطراف شهر حرکت می‌کنند و مسافران را با قیمت‌های بیشتری به بخش‌های خاص پایتخت صربستان می‌برند. به‌علاوه، بلگراد یکی از معدود شهرهای مهم اروپایی است که مترو ندارد و علی‌رغم وعده‌های مرتب دولتی، هیچ نشانه‌ای از تغییر در آینده‌ی نزدیک در آن به‌چشم نمی‌خورد.

وسایل حمل‌ونقل عمومی بلگراد جذابیت خاصی دارند، هرچند این جذابیت بدون شک بیشتر بُعد منفی ماجرا را به نمایش می‌گذارد. با این‌حال این وسایل نقلیه‌ی عمومی وظیفه‌ی خود را انجام می‌دهند، بنابراین این ایده که نباید سوار آن‌ها شد را از ذهن خود خارج کنید.